The GJLF is pleased to kick off the GJLF Showmanship Point Circuit available for all of Georgia’s youth for all species! Check-out the Rules and Entry Form for more information. The contest runs April 1, 2017 through March 31, 2018.

Download rules and entry form. (excel version only)


Download show submission form.

View showmanship results.




2015 - 2016 GJLF Showmanship Point Circuit Winners

Junior Dairy Winners
5th - Ashlyn Reddick of Burke 4-H,
4th - Morgan Patterson of Jasper 4-H,
3rd - Jiles Coble of Burke 4-H,
2nd - Trent Maddox of Jasper 4-H and
1st - Emma Newberry of Oconee Middle FFA



Senior Dairy Winners
5th - Anna Grace Bass of Elbert 4-H,
4th - Jacob Bass of Elbert 4-H,
3rd - Haley Pulsifer of Perry FFA,
2nd - Kesley Kohl of Putnam FFA and
1st - Jorja Cooper of Chattooga FFA.

Junior Sheep Winners:
1st - Landon Williams of Elberton 4-H,
2nd - Tucker Howard of Screven 4-H,
3rd - Emma Long of Pickens Middle FFA,
4th - HannaBeth Richardson of Morgan 4-H and
5th place - Laurie Jo Burt of Colquitt 4-H

Senior Sheep Winners
1st - Victoria Barber of CA Gray FFA,
2nd - Ben Porter (not pictured) of Morgan 4-H,
3rd - Jarrett Baldwin of Hart 4-H,
4th - Meredith Camp of Pike FFA and
5th - TulaBlue Waldrop (not pictured) of Mary Persons FFA


Junior Goat Winners
1st place - Casey West of White FFA,
2nd - Paycee Jackson of Banks 4-H,

3rd - Chase West of Madison Co. Middle FFA,
4th - Joshua Scott Fleming of Hart County and
5th - Adrianna Rivero of Coffee 4-H


Senior Goat Winners
1st - Jarrett Baldwin of Hart 4-H,
2nd - Austin Fuller of Coffee 4-H,
3rd - Kylie Whitworth of Madison Co. FFA,
4th - Collin Wellborn of Rabun FFA and tied for 5th - Callie Ollis of Madison FFA and Gillian Raese of Hart FFA


Junior Swine Winners
1st - Savannah Page
of West Jackson Middle FFA,
2nd - Carolyne Tuner of Colquitt 4-H,
3rd - Ret Tuner of Colquitt 4-H,
4th - Lili Grace Kinsey of Echols 4-H and
5th place - Kenna Griffin of Echols 4-H

Senior Swine Winners
1st - Brooks Royal of Ben Hill FFA,
2nd - Taylor Barber of Decatur 4-H,
3rd - Caroline Langdale of Lowndes FFA,
4th - Bailey Boling of Banks FFA and
5th - Gracy Sexton of Gordon 4-H

Junior Beef Winners
1st - Austin Ertzberger of Franklin FFA,
2nd - Morgan McDaniel of West Jackson Middle FFA,
3rd - LeAnn Beville of Berrien 4-H,
4th - Bella Chandler of East Jackson Middle FFA and
5th - Savannah Page of West Jackson Middle FFA
.

Senior Beef Winners
1st
- Makayla Holmes (not pictured) of Gordon County;
2nd - Janna Anderson of Elbert FFA,
3rd - Haley Pulsifer of Perry FFA,
4th - Tyler Ertzberger of Franklin FFA and
5th - Kade Mitcham of Piedmont Academy FFA

Archived Point Winners:  
2014-15 Show Season Winners  
2013-14 Show Season Winners